خرید مطمئن و ارزان! انواع لوازم جانبی موبایل، تبلت و لپ تاپ

آیا سیگنال را جایگزین واتساپ می‌کنید؟ این موضوع چقدر برای فیسبوک اهمیت دارد؟

آیا سیگنال را جایگزین واتساپ می‌کنید؟ این موضوع چقد برای فیسبوک اهمیت دارد؟

واکنش‌های منفی‌ای که برخی از برنامه‌های پیام رسان در دوره‌ای از زمان از طرف کاربران خود دریافت می‌کنند، هیچ صدمه‌ای به بزرگی رسانه‌های اجتماعی نخواهد زد و حتی خدشه‌ای بر اعتبار آن‌ها وارد نمی‌کند.
در این هفته در مورد پیام رسان واتساپ اخبار و جنجال‌های زیادی پیش آمده است! شرایط جدید خدمات این پیام رسان که به نظر می‌رسد مشروط به رمزگذاری پیام‌ها باشد، می‌تواند داده‌های بیشتری را با Facebook Inc (شرکت مادرش) به اشتراک بگذارد. حتی Elon Musk به طرفداران خودش در توییتر که نزدیک به ۴۲ میلیون نفر هستند، پیشنهاد استفاده از پیام رسان رقیب یعنی سیگنال را به عنوان جایگزین واتساپ می‌دهد!

این موضوع چقد برای فیسبوک اهمیت دارد؟

شاید با خود بپرسید که این موضوع چقد برای فیسبوک اهمیت دارد؟ در جواب باید بگوییم که خیلی کم. به گفته‌ی شرکت تجزیه و تحلیل برنامه Apptopia، با وجود این که واتساپ در این هفته این توافق نامه‌ی جدید را بصورت رسمی اعلام کرد، اما کاربران واتساپ همانند قبل در حال استفاده از این پیام رسان بودند و تغییری در تعداد استفاده کنندگان این برنامه دیده نشد!

این نوع اتفاقات هر چند سال یک بار اتفاق می‌افتد. فیس بوک برای ایجاد درآمد بیشتر از سرویس‌های خود، تغییراتی ایجاد می‌کند که شامل برنامه‌های اینستاگرام، واتساپ و فیسبوک مسنجر می‌باشد. تعداد زیادی از کاربران از این تغییرات جدید که به طور کلی در جهت گرفتن اطلاعات برای تبلیغات این شرکت است، ناراحت می‌شوند، اما پس از مدتی، بلافاصله به همان روش قبلی از این پیام رسان‌ها استفاده خواهند کرد. این بار نیز دلایل بسیار کمی وجود دارد که نشان‌دهنده‌ی شرایطی غیر از این باشد.

تعداد نصب سیگنال طی هفته‌ای که گذشت

در حال حاضر افراد زیادی در حال دانلود و نصب برنامه‌های سیگنال و تلگرام هستند، در صورتی که این برنامه‌ها نیز بصورت رمز گذاری شده ارائه می‌شوند. به گفته‌ی Apptopia، در یک هفته قبل از این که پیام رسان WhatsApp به کاربران خود در مورد تغییرات جدید هشدار دهد، برنامه‌ی Signal به طور متوسط تعداد ۴۳۶۸۹ بارگیری در روز داشت، اما در این هفته، این برنامه‌ی پیام رسان به طور متوسط روزانه تعداد ۱.۶ میلیون نصب دارد. در هر صورت این بدان معنا نیست که کاربران جدید سیگنال، WhatsApp را حذف کرده‌اند…

واقعیت ماجرای نصب جایگزین واتساپ یعنی سیگنال چیست؟

در حالی که در هفته‌ی اخیر دانلود روزانه‌ی برنامه‌های پیام رسان Signal و Telegram افزایش یافته است، اما تقاضا برای WhatsApp فقط به میزان اندکی کاهش یافته است.

قطعاً برنامه‌ی سیگنال یک انتخاب خوب است، زیرا یک بنیاد غیرانتفاعی آن را اداره می‌کند و داده‌های بسیار کمی از کاربران را ذخیره می‌کند. Moxie Marlinspike به عنوان ایجاد کننده‌ی این پیام رسان، سال گذشته در یک پست وبلاگ نوشت زمانی که دولت ایالات متحده از طریق استیضاح هیئت منصفه‌ی بزرگ، به اطلاعات کاربران سیگنال دسترسی پیدا کرد، مشاهده کرد که این پیام رسان تنها اطلاعات موجود کاربران را در تاریخی که حسابشان را ایجاد کرده‌اند و همچنین تاریخ آخرین استفاده را در خود دارد و هیچ گونه اطلاعات اضافه‌ی دیگری از کاربران خود را دریافت نکرده است.

اما برنامه‌ی پیام رسان WhatsApp، اگرچه نمی‌تواند محتوای پیام‌های شما را بخواند، اما می‌تواند اطلاعاتی را در رابطه با افرادی که با آن‌ها تماس گرفته‌اید و یا زمان و حتی تعداد دفعات استفاده از برنامه و موارد دیگر را نیز ذخیره کند؛ اما واتساپ در گذشته، در حال جمع آوری و به اشتراک گذاری چنین داده‌هایی با فیس بوک بود که از سال ۲۰۱۶ شروع شده است.

این که واتساپ در شرایط جدیدی که اکنون اعلام کرده است، چگونه می‌تواند از داده‌های شما استفاده کند و آن‌ها را برای ارائه‌ی تبلیغات و سایر خدمات در “blue app” اصلی آن، با فیس بوک به عنوان شرکت مادر به اشتراک بگذارد، به همان صورتی است که شبکه‌های اجتماعی معروف دیگر عمل می‌کنند…

سیگنال جایگزین واتساپ
جایگزین واتساپ

چه چیزی تغییر نکرده است؟

شاید برای شما جالب باشد بدانید کاربران واتساپ در حال حاضر و بعد از اینکه واتساپ قوانین جدیدش را اعلام کرد علی رغم نارضایتی از این اتفاق، همچنان به همان میزان گذشته از این برنامه استفاده می‌کنند!

این تغییرات مشخصاً بخشی از تلاش‌های فیس بوک است تا از کاربران واتس اپ درآمد بیشتری کسب کند. توافق‌نامه‌ای که پیام رسان واتساپ در ماه نوامبر برای خرید Kustomer Inc که به عنوان یک شرکت نرم افزاری می‌باشد و به مشاغل کمک می‌کند تا مکالمات مشتری را مدیریت کنند، با مبلغ ۱ میلیارد دلار بست، می تواند از این فشار جدید واتساپ بر کاربران پشتیبانی کند. تعامل کاربران با برنامه‌ی اصلی فیس بوک در آمریکای شمالی و اروپا در حال کاهش است. تا کنون، مدیر ارشد اجرایی، Mark Zuckerberg موفق شده است که با رشد چشمگیر درآمد از اینستاگرام، آن را جبران کند.

اداره‌ی کارتل فدرال آلمان، فیس بوک را به دلیل نحوه‌ی جمع آوری اطلاعات در مورد وب‌سایت‌هایی که کاربرانش خارج از سرویس‌های خود از آن بازدید می‌کردند، سرزنش کرد و گفت:

فیس بوک از موقعیت غالب خودش برای تحمیل شرایط و ضوابط نامطلوب در این کشور سوءاستفاده کرده است.

اگر کاربران این شرایط جدیدی که واتساپ اعلام کرده است را قبول نکنند، در ماه بعد نمی‌توانند دیگر از این برنامه استفاده کنند…

کاربران همچنان از واتساپ استفاده می‌کنند

حتی وقتی که افراد در حال نصب برنامه‌های رقیب و جایگزین واتساپ برای داشتن خدماتشان هستند، شواهد کمی نشان می‌دهند که آن ها از واتساپ استفاده نمی‌کنند! پایگاه کاربری این سرویس پیام رسان به اندازه‌ای بزرگ است که افراد در صورت تمایل به برقراری ارتباط با مخاطبین خاص خود، اساساً باید در سیستم عامل باقی بمانند.

به گفته‌ی Apptopia، حتی پس از این که واتساپ این اعلامیه را به کاربرانش داد، پیام رسان سیگنال روزانه فقط تعداد ۸.۳ میلیون کاربر و تلگرام نیز تعداد ۴۴ میلیون کاربر دارد که می‌توان گفت این ارقام در مقایسه با دو میلیارد کاربر در WhatsApp به نوعی خطا در گرد آوری داده‌ها را نشان می‌دهد.

نتیجه‌ی این امر ممکن است این باشد که افراد برنامه‌های پیام رسان بیشتری را بر روی گوشی‌های خود نصب می‌کنند.
اولین واکنش کاربران را در سال ۲۰۱۰ که تعدادی از کاربران در سرتاسر جهان در آن روز در اعتراض به مسائل مربوط به حریم خصوصیشان و نحوه ی جمع آوری داده‌های کاربران توسط بزرگترین شبکه‌ی اجتماعی جهان، اکانت‌های فیس بوک خود را حذف کردند به یاد دارید؟

از آن زمان به بعد، فیس بوک ۱۰۰ برابر رشد کرده و ماهانه ۱.۸ میلیارد کاربر جدید را به خود جذب کرده است! تاریخ نشان داده است که این پیام رسان می‌تواند شرایط و ضوابط جدیدی را با پیامدهای منفی کمی به کاربران تحمیل کند…

البته طبق جدیدترین اخبار، فیسبوک سیاست‌های جدیدش درباره‌ی برنامه واتساپ را به تعویق انداخته است…

نظر شما درباره سیاست‌های فیسبوک چیست؟ آیا پیام رسان سیگنال می‌تواند به خوبی جایگزین واتساپ شود؟ در پایین همین مطلب نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید…