خرید مطمئن و ارزان! انواع لوازم جانبی موبایل، تبلت و لپ تاپ

سیر تا پیاز تنظیمات کیبورد آیفون

سیر تا پیاز تنظیمات کیبورد آیفون

در ادامه این مطلب از بازالو قصد داریم سیر تا پیاز تنظیمات کیبورد آیفون را برای شما شرح دهیم؛ تنظیماتی که شاید از آن بی خبر باشید و اگر به تازگی آیفون خریدید، با برخی از گزینه‌ها مشکل داشته باشید. این آموزش مطمئنا به کار شما می‌آید. با ما همراه باشید…

ما برای این مطلب یک ویدیوی آموزشی هم تهیه کردیم که می‌توانید در ادامه مشاهده کنید: (با VPN ویدیو را باز کنید)

برای مشاهده ویدیو کلیک کنید

ورود به تنظیمات کیبورد آیفون

برای وارد شدن به قسمت تنظیمات کیبورد آیفون باید ابتدا تنظیمات را باز کنید و سپس بر روی قسمت جنرال (General) کلیک کنید و در صفحه‌ی باز شده به بخش تنظیمات کیبورد (Keyboard) وارد شوید.

گزینه‌ی اول: Keyboards

زمانی که به این بخش وارد می‌شوید می‌بینید که می‌توانید هر کیبوردی که می‌خواهید را به این قسمت اضافه کنید.
به طور مثال من در این آموزش ویدیویی که برای شما تهیه کردم کیبورد انگلیسی و فارسی و ایموجی‌ها را نیاز داشتم که از قبل اضافه کرده‌ام. حال اگر شما نیاز به نوع دیگری از کیبورد دارید، می‌توانید در قسمت Add new Keyboard کلیک کنید و هر نوعی که مدنظرتان هست را دانلود و ذخیره کنید.

گزینه‌ی دوم: Text Replacement

این گزینه به معنی تنظیمات شورتکات کیبورد آیفون است. این قسمت بسیار کاربردی است و علی رغم کاربردی بودن آن، خیلی‌ها از آن بی‌اطلاعند!
برای استفاده از آن، به قسمت text replacement وارد می‌شوید و از قسمت بالا و سمت راست صفحه، بر روی + کلیک می‌کنید. در صفحه‌ای که باز می‌شود دو قسمت وجود دارد.

  1. Phrase: در اولین بخش باید آدرس ایمیل یا نوشته‌ای را وارد کنید که از آن به تعداد دفعات زیاد استفاده می‌کنید.
  2. Shortcut: در قسمت دوم یک شورتکات را برای آن تعریف می‌کنید. به طور مثال من علامت تعجب را به عنوان شورتکات برای ایمیل خودم معرفی کردم.

و بعد از آن گزینه‌ی Save را می‌زنیم و شورتکات ما ساخته می‌شود.

حالا می‌خواهیم کاربرد این قسمت را نشان دهیم. مثلا به قسمت نوت گوشی خودم می‌روم و علامت تعجب را که به عنوان شورتکات ایمیل خودم معرفی کرده بودم می‌نویسم و سپس با زدن یک دکمه‌ی فاصله یا همان اسپیس، می‌بینیم که ایمیل من به طور کامل به جای علامت تعجب ظاهر می‌شود! با این کار نیازی به نوشتن آدرس کامل ایمیل نیست و تنها با درج شورتکات مربوطه، ایمیل نوشته می‌شود. (برای بهتر متوجه شدن ویدیو را مشاهده کنید)

قسمت سوم: One Handed Keyboard

این قسمت برای افرادی مناسب است که می‌خواهند با یک دست از آیفون خود استفاده کنند و یک دستی تایپ کنند.
همه ما می‌دانیم که در آیفون‌های کوچک، تایپ یک دستی کاری ساده است، اما هر چه آیفون‌ها بزرگتر می‌شوند، انجام تایپ با یک دست بسیار سخت می‌شود.
برای استفاده، به بخش One Handed Keyboard وارد می‌شویم و این که از کدام دست بیشتر استفاده می‌کنیم را انتخاب می‌کنیم؛ به طور مثال من در ویدیو گزینه‌ی Right را انتخاب کردم.
سپس به قسمت نوت گوشی می‌رویم. می‌بینیم که کیبورد گوشی تماما به سمت راست گوشی کشیده شده و به این ترتیب تایپ با یک دست راحت‌تر خواهد بود.

تنظیمات کیبورد آیفون برای تمام زبان‌ها

قسمت بعدی تنظیمات کیبورد آیفون که دارای ۴ گزینه است، به تنظیمات همه‌ی کیبوردهای موجود در آیفونمان مربوط می‌شود. (یعنی به کیبورد انگلیسی، فارسی و ایموجی‌ها و….)

گزینه‌ی اول: Auto correction

این قسمت رو حتما خاموش کنید! (بخصوص اگر فینگلیش خیلی تایپ می‌کنید)
برای مثال من این گزینه رو روشن می‌کنم و به قسمت نوت گوشی می‌روم. من کلمه‌ی chetori (چطوری به فینگلیش) را تایپ می‌کنم و چون گزینه‌ی auto correction روشن است، گوشی نمی‌تواند تشخیص دهد که چه عبارتی را نوشته‌اید و فکر می‌کند اشتباه تایپ کرده‌اید؛ بنابراین کلمه‌ی جایگزین آن را به شما پیشنهاد می‌دهد که این مورد در تکرار می‌تواند خیلی آزار دهنده باشد.

گزینه‌ی دوم: Smart Punctuation

اگر این گزینه خاموش باشد و در قسمت نوت گوشی چند علامت _ _ _ بگذاریم تمامی خط‌ها جدا از هم است، اما اگر این گزینه را روشن کنیم، خط‌های نوشته شده به صورت پیوسته نمایش داده می‌شود. (به ویدیو رجوع کنید)

گزینه‌ی سوم: Character Preview

گزینه Character Preview در تنظیمات کیبورد آیفون پیش نمایشی از حروف‌های روی کیبورد را برای شما نمایش می‌دهد.
به طور مثال ما این گزینه را خاموش می‌کنیم و در نوت گوشی شروع به تایپ می‌کنیم. می‌بینیم که در زمان کلیک بر روی حروف، هیچ پیش نمایشی نشان داده نمی‌شود، اما اگر این گزینه را روشن کنیم در زمان تایپ، تمامی حروف پیش نمایش خواهند داشت.

گزینه‌ی چهارم: shortcut

این قسمت به عنوان یک شورتکات برای نقطه (.) می‌باشد.
به طور مثال وقتی این گزینه روشن باشد، زمانی که در قسمت نوت گوشی یک کلمه را می‌نویسیم و بعد دوبار پشت سر هم اسپیس را می‌زنیم، بعد از کلمه‌ی نوشته شده (.) نوشته می‌شود؛ اما اگر این گزینه خاموش باشد، با دوبار اسپیس زدن، هیچ اتفاقی نمی‌افتد و (.) نوشته نمی‌شود.

تنظیمات مربوط به کیبورد انگلیسی

در قسمت بعدی شش گزینه وجود دارد که به تنظیمات کیبورد انگلیسی مربوط می‌شود و هیچ ارتباطی با مابقی کیبوردها از جمله کیبورد فارسی و ایموجی و… ندارد.

گزینه‌ی اول: Auto-Capitalization

اگر این گزینه روشن باشد، زمانی که تایپ می‌کنیم، خود آیفون به طور اتوماتیک حروف اول کلمات را به صورت حروف بزرگ می‌نویسد.

گزینه‌ی دوم: check spelling

اگر این گزینه روشن باشد، دستگاه به طور خودکار غلط‌های املایی را تشخیص می‌دهد و کلمه‌ی درست را به شما پیشنهاد می‌دهد. به طور مثال ما این گزینه را روشن می‌کنیم و در قسمت نوت گوشی کلمه‌ی Norooz (نوروز به فینگلیش) را تایپ می‌کنیم. همانطور که در ویدیو مشاهده می‌کنید زیر کلمه‌ی نوشته شده یک خط قرمز می‌کشد که بدین معنی است که این کلمه از نظر املایی اشتباه است و زمانی که بر روی آن خط قرمز کلیک می‌کنید، می‌بینید که کلمات درست را در پایین آن به شما پیشنهاد می‌دهد.
که باز هم اگر از آن دسته افرادی هستید که فینگلیش خیلی تایپ می‌کنید، بهتر است این گزینه را خاموش کنید.

گزینه‌ی سوم: Enable caps lock

این گزینه را روشن می‌کنیم و وارد نوت گوشی می‌شویم و شروع به تایپ کردن بصورت انگلیسی می‌کنیم.
در ابتدا بصورت عادی می‌بینیم که تمامی حروفی که تایپ می‌شود حروف کوچک می‌باشد. حالا اگر بخواهیم تمامی حروفی که تایپ می‌کنیم به حروف بزرگ باشد، بر روی دکمه‌ی شیفت کیبورد (⬆️) دوبار کلیک می‌کنیم و می‌بینیم که بعد از آن تمامی حروفی که تایپ می‌کنیم بزرگ نوشته می‌شود و دوباره اگر بخواهیم حروف به صورت کوچک نوشته شود، یک مرتبه بر روی همان دکمه‌ی شیفت کلیک می‌کنیم و با حالت اول تایپ می‌کنیم.

گزینه‌ی چهارم: Predictive

این قسمت به پیش بینی کلمات مربوط می‌شود. به طوری که این گزینه اگر روشن باشد، در زمانی که در نوت گوشی مشغول تایپ می‌شویم می‌بینیم که در بالای کیبورد قسمتی اضافه شده است که کلمات پیش بینی شده را به ما پیشنهاد می‌دهد و به عبارتی در نوشتن سرعت ما بالاتر می‌رود، اما اگر فینگلیش زیاد تایپ می‌کنید باز هم بهتر است که این گزینه خاموش باشد.

گزینه‌ی پنجم: Slide to type

این گزینه از iOS 13 به بعد به آیفون اضافه شده است و اگر این گزینه روشن باشد، در زمان تایپ، دیگر نیازی نیست که دست خود را از روی کیبورد برداریم و حرف بعدی را بزنیم؛ بلکه همینطور دست خود را به ترتیب روی حروف مورد نظرمان که می‌کشیم خود آیفون با هوش مصنوعی خودش تشخیص می‌دهد که ما چه کلمه‌ای را در ذهن داشته‌ایم و همان را تایپ می‌کند. به طور مثال در زمانی که می‌خواهیم کلمه‌ی hi را بنویسیم، زمانی که حرف h را زدیم دستمان را روی کیبورد به سمت حرف i می‌کشیم و حرف دوم را انتخاب می‌کنیم و خود آیفون تشخیص می‌دهد که کلمه‌ی مد نظر ما hi بوده است. این قابلیت هوش مصنوعی آیفون را به رخ می‌کشد.

گزینه‌ی ششم: Enable Dictation

این قسمت به تایپ صوتی آیفون مربوط می‌شود و نیازی نیست که آن را روشن کنیم.

گزینه‌ی هفتم: Memoji Stickers

قسمت آخر مربوط می‌شود به meoji های آیفون شما (memoji stickers) که اگر این گزینه خاموش باشد، memojiهایی که در گوشی دارید را به شما نشان نمی‌دهد.

این بود از سیر تا پیاز تنظیمات کیبورد آیفون! برای هرچه بهتر متوجه شدن هر بخش پیشنهاد می‌کنیم حتما ویدیوی آموزشی که برای شما تهیه کردیم را مشاهده کنید…

حمایت از کانال یوتیوب سِم شو